ÇevreManşetBurdur Gölü’nde ‘su jeti ve flyboard’ heyecanı

2 sene ago

Kuruma tehdidiyle karşı karşıya olan Burdur Gölü’nde hafta sonu Türkiye Sujeti ve Flyboard Şampiyonası’nın 5’inci ayak yarışı yapıldı.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 1970’li yıllardan bu yana Burdur Gölü’nün suyunun yüzde 40’ını kaybettiğini söyledi.Burdur Belediyesi ve Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun (TMF) işbirliğiyle gerçekleştirilen şampiyonaya İstanbul, Muğla, Isparta, Ordu, Antalya, İzmir ve Burdur olmak üzere 7 ilden 4’ü kadın, 45 sporcu katıldı.

Burdur Gölü sahil şeridinde oluşturulan parkurda sporcular, Standart 1 (0-110 bg), Standart 2 (111-179 bg), Standart 3 (180 bg ve üstü), Kadınlar Kupası ve TMF Kupası kategorileri ile flyboard yarışmalarında dereceye girebilmek için mücadele edecek. Sujeti ve Flyboard Şampiyonası Vali  Şerif Yılmaz ve Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz tarafından başlatıldı.

Başkan Ercengiz’den sujeti şovu

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, şampiyona öncesinde sujetine binerek şov yaptı. Ercengiz, sujeti üzerinde Türk Bayrağı açarak şovunu tamamladı.

Burdur Gölü’ne dikkati çekmek amacıyla Burdur Belediyesi’nin Türkiye Motosiklet Federasyonu işbirliğinde bu yıl 2’ncisi düzenlenen Burdur Gölü Festivali kapsamında Türkiye Sujeti ve Flyboard Şampiyonası’nın 5’inci ayak yarışları yapıldı. 15 Temmuz demokrasi şehitleri anısına Burdur Gölü’nde gerçekleşen yarışmada İstanbul, Bodrum, Isparta, Ordu, Antalya, İzmir ve Burdur illerinden 4’ü kadın, 45 sporcu mücadele etti.

‘SUYU BİLİNÇLİ KULLANALIM’

Yarışma öncesi törende konuşan Vali Şerif Yılmaz, göldeki su kaybına işaret ederek, “Su kaynaklarımız azalıyor. Su kaynaklarımızı, suyu bilinçli kullanalım. Özellikle tarımda vahşi sulamadan vazgeçip damlama sulama sistemine geçmemiz gerekiyor. Devlet buna destek veriyor. Çiftçilerimiz bu konuda daha duyarlı olursa mevcut suyumuzun daha verimli kullanılması ve gelecek nesillere aktarılması gerekiyor” dedi.

‘BURDUR GÖLÜ’NÜ KAYBEDİYORUZ’

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de Göl Festivali’ni 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanlar anısına düzenlediklerini kaydetti. Amaçlarının Burdur Gölü’nün kurumasına dikkati çekmek olduğunu anlatan Başkan Ercengiz, “Burdur Gölü 1970’li yıllardan bu yana düşey eksende yüzde 40’ına karşılık gelen 18 metre su kaybetti. Bu korkunç bir rakam. Burdur Gölü’nü kaybediyoruz. Sesimizi duyurmak istiyoruz” diye konuştu.

Daha sonra yarışmaya geçildi. Burdur Gölü sahil şeridinde oluşturulan parkurda sporcular ‘Standart 1’, ‘Kadınlar Kupası’, ‘TMF Kupası’ ve ‘Flyboard’ kategorilerinde dereceye girebilmek için mücadele etti. Flyboard kategorisinde Ali Komşusu, Standart 1’de Kaan Şanver, TMF Kupası’nda Özkan Piro, Kadınlar Kupası’nda ise Ahu Atmaca birinci oldu.

Dereceye giren sporculara ödülleri Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda Vali Yılmaz, Belediye Başkanı Ercengiz, Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru ve TMF İdari Asbaşkanı Hamit Dizman tarafından verildi. Ödül töreni sonrası şarkıcı Fatma Turgut konser verdi. Turgut konserinde sevilen şarkılarını Burdurlularla birlikte seslendirdi.

Burdur Belediyesi tarafından düzenlenen Göl Festivali Model Grubunun solisti Fatma Turgut’un muhteşem konseriyle son buldu. Burdur Belediyesi tarafından düzenlenen ve 3 gün süren Göl Festivali finalinde Türkiye Sujeti ve Flyboard Şampiyonası ödül töreni düzenlendi. Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen ödül törenine Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 22, 23, 24. dönem Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan,  İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Kemal Sever ve vatandaşlar katıldı.

Burdur Belediyesi Göl Festivali finalinde Model Grubunun solisti Fatma Turgut sahne aldı. Konsere saatler kala konser alanını dolduran gençler Fatma Turgut’un sahneye çıkmasıyla unutulmaz bir gece yaşadılar. Fatma Turgut’un tüm şarkılarına hep bir ağızdan eşlik eden gençler yaklaşık 2 saat sahnede kalan Fatma Turgut’u dinlediler.Konserde Başkan Ercengiz, Model solisti Fatma Turgut’a teşekkür ederek plaket verdi.

Başkan Ercengiz’den öğrencilere müjde

“Gençleri seviyoruz. Çünkü Ulu Önder Atatürk’ün geleceği gençlere emanet etti. Gençlere çok güveniyoruz. Genç Başkan dediler artık 44 yaşındayım. Artık genç sizsiniz. Sizlere çok büyük görevler düşüyor. Ülkemiz çok zor bir süreçten geçiyor. Birlik ve beraberlik içerisinde, kol kola gireceğiz. İyi eğitimli bireyler olacağız. Bu ülkeye hizmet etmek için de en önde koşacağız. Söz mü?” dedi.

Öğrencilere müjde veren Başkan Ercengiz, “Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde okuyan, Burdur’u seven ve ikametini Burdur’a alan öğrencilerimizin ulaşım ücretlerini yüzde 40 oranında indirim yapacağız. Aradaki farkı da Burdur Belediyesi olarak ben karşılayacağım” diye konuştu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive