1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Burdur Devlet Hastanesi’nde ‘mide küçültme ameliyatı’

22 Ekim 2015, Perşembe, 6:51 | Manşet, Sağlık, Sürmanşet | 839 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Ailesi Burdur’da yaşayan, kendisi İstanbul’da özel güvenlik görevlisi olarak çalışan 26 yaşında ve 137 kilogramağırlığındaki Celil Çalışkan, mide küçültme ameliyatı olmaya karar verdi. Burdur Devlet Hastanesi’nde iki gün önce başarılı bir ameliyat geçiren Çalışkan’a, ağızdan gıda verilmeye başlandı.

Çalışkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, ameliyattan sonra doktorların yapacağı önerilere uyarak 70 kiloya düşmeyi hedeflediğini söyledi.Obezitenin çok sıkıntılı bir hastalık olduğunu ve günlük hayatta bir çok sıkıntı yaşadığını anlatan Çalışkan, “Yürürken nefes nefese kalıyorsunuz. İstediğiniz işleri bulamıyorsunuz. Kilo çok zararlı. Ben de kendimi ameliyat olmaya mecbur hissettim ve ameliyat oldum” dedi.

BURDUR’DA İLK AMELİYAT

Ameliyatı gerçekleştiren Burdur Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ali Yağcı, hastanın yemesini engelleyici, önleyici, az yemesini sağlayan bir operasyon gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu operasyonun (Sleeve gastrektomi) Türkiye’de ve dünyada obezite için uygulanan en uygun yöntemlerden biri olduğunu anlatan Yağcı, şöyle konuştu:

“Biz de hastanemizde vücut kitle endeksi 42 olan 137 Kg hastamızı, endokrin uzmanı ve 2 cerrah arkadaşımızın da onayıyla heyet raporunu aldıktan sonra operasyona karar verdik. Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra 2 önce operasyon gerçekleştirildi. Hasta şimdi gayet iyi. Ağızdan gıdalara başladık. Bir kaç gün hastayı yakından takip etikten sonra beslenme önerileriyle taburcu edeceğiz. İlimizde ilk kez bir mide küçültme ameliyatı gerçekleştirdik.

Yağcı, obezitenin tüm dünyada çok büyük bir sorun haline geldiğini, istatistiklere göre 3-5 yıl sonra dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 25’inin obez olacağının beklendiğini bildirdi. Obezitenin hem vücut sağlığını bozduğunu, hem de insan aktivitesini olumsuz etkilediğini ifade eden Yağcı, “Şeker hastalığından tansiyona, diz eklemlerinin bozulmasına kadar obezitenin zararları saymakla bitmez. Kalp hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı biz kilo veremeyen zayıflayamayan, diyetle düzelmeyen hastalarımıza bu operasyonu uzmanların onayı alındıktan sonra öneriyoruz. Bu ameliyat için il dışına giden hastalarımızın olduğunu biliyorduk. Bu hastaların gitmesini engelleyeceğiz. Uygun şartları taşıyan hastalarımızı artık burada ameliyat edebileceğiz” diye konuştu.

Ali KAPAN

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.