1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

BURDUR BELEDİYESİ’NİN 2016 BÜTÇESİ: 86 milyon 500 bin TL

18 Kasım 2015, Çarşamba, 6:26 | Ekonomi, Manşet, Siyaset, Sürmanşet | 685 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Burdur Belediye Meclisi’nde ‘BALON BÜTÇE’ tartışmaları!

Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısının 2. birleşimi dün Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Akdeniz Belediyeler Birliği’nin 2015 yılı çalışma programı çerçevesinde Kıbrıs’ta olması nedeniyle toplantıya katılamadı. Belediye Meclisi’nin 2. Birleşim toplantısı bütçe tartışmalarına sahne oldu. 2016 Yılı ve izleyen 2 yılın performansı ile Hazırlık Bütçesi’nin görüşüldüğü toplantıda, AK Parti Belediye Meclis Üyesi Volkan Mengi ve MHP’li Belediye Meclis Üyesi Yavuz Mehmet Kaya, Belediyenin 2015 yılı yatırım programı çerçevesinde tamamlanmadığını dile getirdikleri; Kültür Merkezi inşaatı, Bedesten Çarşı, Salı Pazarı çevresi düzenlemesi, içme suyu, ileri düzey ileri biyolojik arıtma gibi çalışmaları eleştirip, 2016 Yılı bütçesiyle ilgili ‘balon bütçe’ açıklaması yapınca, CHP Belediye Meclis Üyesi Burhan Cahit Karakurt eleştirilere sert çıktı. Eleştirilerini özellikle MHP’li Kaya’ya yönelten Karakurt, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yer alan Kaya’yı, komisyon görüşmeleri yapılırken sessiz kalıp mecliste konuşmakla suçlarken, ‘Siz buraya boşuna mı gelip gidiyorsunuz?’ diye sordu.

MENGİ TAMAMLANMAYAN YATIRIMLARI ELEŞTİRDİ

Toplantıda, 2016 Yılı ve izleyen 2 yılın Bütçe Performansı ile Hazırlık Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyon raporları CHP’li Belediye Meclis Üyesi Burhan Cahit Karakurt tarafından okundu. Ardından, AK Parti Belediye Meclis Üyesi Volkan Mengi söz aldı ve bütçede yer alan yatırım kalemlerini okuyarak; “Hızla gelişen ve büyüyen bir Burdur için AK Parti’nin çalışma ve yatırımları devam etmektedir. Bu çalışma ve yatırımların sekteye uğramaması için Burdur Belediyesi’nin bütçesinin de önemi büyüktür.” dedi. Mengi, “Burdur Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl tamamlanan; Katlı Otopark’ın tamamlanması, çeşitli mahallelerde parkların yenilenmesi, asfalt yenileme ve kaldırım çalışmalarının düzenli aralıklarla yapılması, yağmur suyu drenaj hatlarının döşenmesi, İstasyon Caddesi’nin marka cadde haline getirilmesi, Fen İşleri hizmet binasına başlanması gibi çalışmaları takdir ettiklerini” belirterken; “2015 Yılı Performans Yılı Bütçesi’nde yer alan Kültür Merkezi inşaatı, Salı Pazarı çevre düzenlemesi, içme suyu için yeni açılan su kuyularının açılmaması, ileri biyolojik arıtma tesisi projesi, kent içi trafiğinin Belediye Meclisi’ne sorulmadan hazırlanması gibi’ konularda eleştiriler yöneltti. 2016 yılı bütçesinin gelir artırıcı ve gider azaltıcı şekilde yapılması gerektiğini savunan Mengi, bütçeyle ilgili ‘balon bütçe’ tanımlamasında bulundu.

Kaya’da bütçeyi eleştirdi

Sonrasında söz alan MHP’li Yavuz Kaya’da AK Partili Mengi’nin açıklamalarına katıldığını belirtti. Kaya’da tıpkı Mengi gibi, ”Kültür ve Gençlik Merkezi, içme suyu, ileri biyolojik arıtma, Bedesten Çarşısı’ndaki eksikliklerin tamamlanmaması, Salı Pazarı çevre düzenlemesi gibi işlerin tamamlanmadığına” dikkat çekerek, eleştirilerini sıraladı, Mengi’nin ‘balon bütçe’ açıklamasına destek verdi.

Kaya’ya ilk yanıt Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say’dan geldi. Say, ‘Kaya’nın Plan ve Bütçe Komisyonu’nda olduğunu ve bu eleştirilerin önce Komisyonda görüşülmesi gerektiğini’ belirtirken, Kaya’ya aynı eleştiri CHP’li Burhan Cahit Karakurt’tan geldi.

‘KOMİSYONDA HİÇ SESİNİZ ÇIKMADI’

CHP’li Karakurt, Kaya’nın eleştirileri ilgili olarak, “Bu bütçe balon bütçe değildir. Siz 5 gün boyunca Plan ve Bütçe Komisyonu’nda çalıştınız. Hiç sesiniz çıkmadı. Balon Bütçe demek, rakamların yerine oturmamasıdır. Ama burada, size bütçeyle ilgili rakamlar verildi. Bunun neresi balon? Siz buraya 5 gün boyunca boşuna mı gelip gittiniz? Balon bütçe eleştirilerini kesinlikle kabul etmiyorum” ifadelerini kullandı.

İçme suyu projesinin devam ettiğini, ileri düzey biyolojik arıtma tesisi ile ilgili fizibilite çalışmalarının yapıldığını açıklayan Karakurt, katı atık bertaraf tesisi projesinin ise Belediyeler Birliği yatırım olduğunu hatırlattı. Burdur Şehirlerarası Otogarı’nın Burdur Belediyesi’ne aylık giderinin 35 bin TL olduğunu söyleyen Karakurt, bugüne kadar Otogar’ın hiç verim analizinin yapılmadığını, plansız bir yatırım olduğunu dile getirdi.

Kültür Merkezi inşaatı çalışmalarını da eleştiren Karakurt, “75 bin nüfuslu Burdur’a büyük çaplı Kültür Merkezi yapılması, toplam 23 milyon TL bütçe, % 10‘unun bu yatırıma ayrılması doğru mu?” diye sordu. Karakurt, Bedesten Çarşı yatırımının ise; güdük kalan bir yatırım olduğunu ve bugün hem Belediye Başkanının hem de başkan yardımcısının elini kolunu bağlayan bir yatırım olduğunu söyledi.

SAY, BAKAN EROĞLU’NUN SÖZÜNÜ HATIRLATTI

Eleştirilerle ilgili açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis Başkan Vekili Ali Say ise, eleştiriler için her teşekkür ederken, “Burdur halkının yarım kalmış yatırımları yüzme havuzu ve TOKİ’dir” dedi. Say, içme suyu, iler biyolojik arıtma ve katı atık bertaraf tesisi yatırımları ile ilgili olarak, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Burdur Belediyesi ziyaretinde söz verdiğini hatırlatarak, ileri biyolojik arıtma tesisinin jeolojik etüdüne başlandığını açıkladı.

Toplantıda, 2016 Mali Yılı ve İzleyen iki yılın performans programı, AK Parti ve MHP’li 9 Meclis üyesinin çekimser oyuna karşılık, CHP’li üyelerin 11 ‘evet’ oyuyla Meclisten geçti. Gündemin 2. gündem maddesinde yer alan, 86 milyon 500 bin TL’lik 2016 Hazırlık Bütçesi de yine AK Parti ve MHP’li 9 üyesinin çekimser oyuna karşılık, CHP’li 11 üyenin ‘evet’ oyuyla, oy çokluğu ile Meclis’ten geçti, kabul edildi.

Hacer ZEREN

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.