ManşetSporBurdur Belediyesi’nce düzenlenen; “Göller Arası Basketbol Turnuvası” uluslararası boyut kazandı

1 sene ago

Burdur Belediyesi’nin düzenlediği en önemli sportif etkinliklerden biri olan bastekbol turnuvasının ikincisinin hazırlıkları başladı. Burdur’da kuruyan göllere dikkati çekmek amacıyla Burdur Belediyesi’nce düzenlenen 2. Uluslararası Göller Arası Basketbol Turnuvası’nın tanıtım toplantısı 8 Şubat Perşembe günü gerçekleşti. Bu yıl Avrupa’dan da bazı takımların katılmasıyla uluslararası bir boyut kazanacak olan, 22-24 Haziran 2018 tarihleri yapılacak organizasyonun tanıtım toplantısı, Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi.

Burdur’da bu yıl 2. kez düzenlenecek olan Göller Arası Basketbol Turnuvası’nın tanıtım toplantısına, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, bu sezon aktif basketbolculuk hayatını bitiren milli oyuncu Ermal Kurtoğlu, eski koçve idareci Murat Özyer, basketbol yazarları Gökhan Türe, Gökhan German ve Ümit Avcı katıldı.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, burada yaptığı konuşmada, amaçlarının kuruyan göllere dikkati çekmek olduğunun altını çizerek, “Sporun birleştirici gücünü kullanmak istiyoruz. Burdur halkının farklı bir etkinliğin içinde olmasını sağlayarak, gençlerimizi de bilgisayar dünyasından çıkarıp onların fiziksel bir aktivitenin içinde yer almasına ön ayak olmayı hedefliyoruz” dedi.

Ercengiz, kendisi için en büyük kazancın 40-50 çocuğun ve gencin basketbola ilgisini çekmek olduğunu vurgulayarak sporun her yaşta yapılması gerektiğini söyledi.

Sağlıklı yaşam için sporu belli bir yaştan itibaren alışkanlık haline getirmenin önemini anlatan Ercengiz, şöyle konuştu: “Sporu alışkanlık haline getirmenin insan ömrünün uzamasına, kötü alışkanlıklardan uzak kalmaya ve ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını görebiliriz. Spor yapıldıkça ilaca ve sağlığa harcanan paranın azaldığını göreceksiniz. Gelişmiş ülkelerde insanları spor yapmaya yönelten bir çok teşvik var. Bizim yerel yönetimler olarak görevlerimizden biri de bu alışkanlıkları çocuk yaşta kazandırmak ve ilerleyen yaşa bir disiplin olarak götürmek. Uluslararası ikincisini düzenleyeceğimiz bu turnuvanın Burdur’daki genç nüfus tarafından daha çok ilgi çekeceğini düşünüyorum. Geçen seneden bir takım dersler çıkardık, eksikliklerimizi gördük. Turnuvada ilgiyi daha çok nasıl arttırabiliriz? Daha çok sporcuyu nasıl getirebiliriz, bunların dersine iyi çalıştık.”

Eski milli basketbolcu Ermal Kurtoğlu da geçen yıl turnuvaya gelmelerinin asıl amacının bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“Amacımız, Burdur Gölü’nün ve birçok gölün yaşadığı sorunları kamuoyunda uyandırmak. Ümit ederim ki buna ufakta olsa bir katkımız olmuştur. Yurt dışına Türkiye’de de böyle projelerin olduğunu duyurmak, Türkiye açısından çok güzel bir şey. Türkiye çok güzel bir coğrafyaya sahip, umarım ki yurt dışından gelecek misafirler de bunu görecektir.”

Galatasaray Eski Yöneticisi Murat Özyer, “Burdur’a her geldiğimde yeni biryer keşvetme imkanım oldu. Bu yıl ailemi de getirmeyi düşünüyorum. Salda’nın hem yukarıda görünüşü hem alandaki görünüşü gezilip görülmesi şart olan yerlerden birisi. Sadece basketbol için de gelmedik, Milli Dalgıç Şahika hanımla beraber de geldik. Bunların ulusal medyada yankısı çok oldu. Bir etkinliğin ilkini yapmak çok zordur. Bazı belediyeleri gezdiğimizde gelme konusunda çok sıcak bakmadılar ama Burdur’da ilki düzenlenen turnuvanın ardından kendileri de benzer etkinlikleri yapma girişiminde bulundular. Biz Burdur’daki basketbol heyecanıyla birlikte gölün kurtulmasına da katkı sağlamaya çalışacağız. Bu seneki turnuvada yabancı takımların da olması uluslararası duyarlılığı artıracaktır” dedi.

30 yıldır yazarlık yapan Habertürk Gazetesi Basketbol Yazarı Gökhan Türe, “İstanbul’da 80 bin nufuslu ilçemiz kalmadı. 1 Milyonluk ilçemiz var. 80 Bin nüfuslu bir ilde böyle bir basketbol organizasyonuna ev sahipliği yapması ve başarıyla bu işin içinden çıkması büyük bir cesaret. İkincisini de düzenliyor olmak, devamlılık anlamında spora büyük bir katkıdır. Fransa’da 30-40 Bin nüfuslu kasabalar Avrupa’da önemli basketbol takımlarına sahip, Burdur’da da bu oluşturulabilir” deyip, kendisini Burdur’un fahri elçisi olarak gördüğünü söyledi.

Fanatik Gazetesi Basketbol Yazarı Gökhan German, “Burdur’a geçen yıl ilk defa gelmiştim. Bu gelişim ise 4 veya 5. oldu. Turnuvanın uluslararası olmasını çok önemsiyorum. Dünya çapında bir farkındalık yaratılabilir. Turnuvanın başlaması iple çekiyorum.” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive