1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

BURDOĞTAŞ Başkanı Nasuh Ekinci: ‘YENİLENEBİLİR ENERJİ yatırımları Burdur’da yaygınlaşmalı’

19 Kasım 2015, Perşembe, 6:47 | Çevre, Ekonomi, Manşet, Sürmanşet | 568 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Yenilenebilir enerji kaynakları son yıllarda gerek dünyada gerek ülkemizde sıkça gündeme gelen, en fazla yatırım yapılan alanlardan biri… Günümüz modern dünyasında enerji maliyetleri, girdi maliyetlerinin en önemli kalemlerinden, hatta birincisi durumunda. Herkes, bu girdi maliyetini azaltmanın, enejji maliyetini düşürmenin peşinde…

‘Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi’ gibi alternatif enerji kaynakları, yenilenebilir enerji olarak tanımlanıyor. Batı Akdeniz bölgesinde yer alan Burdur, güneş enerjisi bakımından en elverişli yerlerin başında geliyor. Yapılan bilimsel araştırmalara göre; Burdur güneş alan, uzun süre güneşin olduğu bir kent. Burdur, güneş enerjisi bakımından önemli bir potansiyeli bünyesinde barındırıyor.

Son yıllarda ilimizde güneş enerjisine yönelik yatırımlar daha çok gündeme geliyor, ilimizin bazı bölgelerinde güneş tarlaları yaygınlaşıyor.

Burdur’da proje üreten, proje kültürünün gelişmesi için çaba gösteren isimlerden biri olan BURDOĞTAŞ Başkanı Nasuh Ekinci, yenilenebilir enerji üzerine kafa yoruyor, bu konuda araştırmalar, incelemeler yapıyor. Nasuh Ekinci, Burdur’un güneş enerjisi, rüzgar enerjisi alanında yapacağı yatırımlarla çok daha iyi bir noktaya gelebileceğine inanıyor, ilimizin lokomotif sektörlerinden ihracat ve istihdam katkısıyla adından söz ettiren mermer sektörünün de yenilenebilir enerji kaynaklarıyla daha da büyüyebileceğine işaret ediyor.

Doğaltaş ve mermer sektörünün de yüksek girdi maliyetlerinden dolayı sıkıntılar yaşadığını belirten Ekinci, Burdur’da mermer sektörünün büyüyebilmesi, pazar payını artırabilmesi, daha fazla üretim yapabilmesi çin yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi gerektiğini vurguladı. Bu noktada, yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmak için bu alanla ilgili yatırımların altyapısının, hukuki ayağının, bürokratik işlemlerin çok iyi bilinmesi gerektiğini söyleyen BURDOĞTAŞ Başkanı Ekinci, iyi bir hazırlıkla, iyi bir altyapı çalışması ve projelerle Burdur’un enerji yatırımlarından daha çok yararlanacağını, bu ivmenin doğaltaş ve mermer sektörüne de olumlu yansıyacağını düşünüyor.

Daha önce de başta MERİH OSB projesi olmak üzere, ilimizin gelişmesi noktasında vizyoner bir bakış açısı ortaya koyan, projeler hazırlayan Nasuh Ekinci’nin gündeminde şimdi de alternatif, yenilenebilir enerji kaynakları var… Bu tür yatırımlarda devletin de çok önemli destekleri olduğunu, sanayiciyi yenilenebiler enerji kaynaklarına yönlendirdiğini, teşvik ettiğini hatırlatan Ekinci, “yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili bütün yasal düzenlemeleri, hukuki sorumlulukları, bununla ilgili yönetmelik, genelgeleri tarıyoruz. İlgili kurumların görev ve sorumluluklarını detaylarıyla inceliyoruz. Amacımız güneş ve rüzgar enerjilerinin Burdur’da yaygınlaşmasını sağlamak” şeklinde konuştu.

BURDOĞTAŞ Başkanı Ekinci, Dergi Ayrıntı’nın Kasım 2015 sayısında yenilenebilir eneri kaynaklarını ele aldığı bir yazı yayınladı. “Doğaltaş ve mermer sektörü rüzgar ve güneşle büyümeli” diyen Nasuh Ekinci, ilimizde yayınlanan bölgeye hitap eden Ayrıntı Dergisi’nde güneş ve rüzgar enerjisi hakkında ilginç konulara değindi.

 

 

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.