1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Belediye yönetiminden ‘AVM hamlesi’

18 Kasım 2015, Çarşamba, 6:22 | Ekonomi, Manşet, Sürmanşet | 1.283 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Önceki gün şehrimizde temel atma töreni gerçekleşen Burdur Belediyesi’nin yeni Fen İşleri kampüsü inşaatına damga vuran gelişme, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in konuşmasında dile getirdiği AVM (Alış-Veriş Merkezi) müjdesi oldu.

Başkan Ercengiz,bir tesisin açılışında veya temel atmasında gündemdeki, planlanan yeni bir yatırımı açıklaması, kamuoyu ile paylaşması bir gelenek halini aldı. Katlı Otopark’ın açılış merasiminde, bölgenin en büyük, en modern Fen İşleri Kampüsü inşaatına başlayacaklarını açıklayan Ercengiz, Fen İşleri Kampüsü’nün temel atma programında da yeni AVM yapımına başlanacağını duyurdu.

Bilindiği gibi; ‘Burdur’da şehir merkezinde uzun yıllardır bir AVM ihtiyacı, AVM yapılması gerektiği’ en çok konuşulan konuların başında geliyor. Halkın bu yöndeki talebini dikkate alan önceki Belediye yönetimi Sebahattin Akkaya döneminde kente bir AVM kazandırılması noktasında girişimlere başlanmış, şehrin girişine yeni Otogar’ın hemen yanıbaşına bir AVM yapımı için yap-işlet-devret yöntemiyle ihale yapılmıştı. Sözkonusu alanda çeştli pürüzler yaşanmış, bir türlü AVM yapımına başlanamamıştı… Bu alandaki AVM işi sürüncemede kalırken, Burdur’un önde gelen işadamlarından Ercan Akın’da Örtülü bölgesinde Büğdüz yolu’nda AVM kompleksi için girişimlerde bulunmuş, Akın’ın bu girişimi Burdur kamuouyunda epey yankı uyandırmıştı…

Burdur’da artık herkesin kabul ettiği, bir realite haline gelen AVM isteğini dikkate alan Belediye’nin yeni yönetimi AVM sürprizini Fen İşleri Kampüsü temel atma töreninde kamuoyu ile paylaştı. Şehrimizde yerel basında ve internet sitelerinde geniş yankı bulan Belediye’nin AVM hamlesi, Fen İşleri Kampüsü yatırımı ile de bağlantılı…

Burdur Belediyesi’nin Başkan Akkaya döneminde hayata geçirilen yeni asfalt tesisinin de bulunduğu Sultanderesi mevkiine (yeni mezarlık sahası, yeni Adliye binası da bu bölgede bulunuyor) temeli atılan Fen İşleri Kampusü, 6 milyon 360 bin TL’ye mal olacak ve toplam 5 bin metrekare alana inşa edilecek. Bölgenin en modern kampusu olma özelliğine bulunan tesis, 2 kat’tan oluşuyor. Fen İşleri, Park Bahçeler, Su İşleri, Temizlik İşleri ve İtfaiye Müdürlüğü’nün yer alacağı tesiste depolar, araçlar için lastik ve yağ değiştirme alanı, demir atölyesi, ahşap atölyesi, marangozhane, boyama ve pvc atölyeleri, proje odaları, revir, işçiler için dinlenme salonları, toplantı ve çalışma odaları, fuaye salonu, eğitim salonu, kantin, arşiv ve yemekhane yer alacak.

İşte; bu yatırım 2016 Temmuz’unda tamamlandığında Belediye’nin sahadaki birimleri biraraya gelirken, Fen İşleri Müdürlüğünün şu an bulunduğu alan ise yeni bir ticari alan olarak Burdur’a kazandırılacak. Yani; yeni AVM’nin yeri, şehrin girişindeki yeni Otogar’ın yanı olmayacak. O alandaki pürüzleri, yüklenici firma ile olan hukuki sorunları da dikkate alan Belediye yönetimi, AVM alanı olarak, eski Otogar sahası ile Fen İşleri’nin bulunduğu Çatalpınar mevkiindeki bölgeyi belirledi. Başkan Ercengiz, bu alanla ilgili kentsel tasarım çalışmalarına başladıklarını bildirirken, bu alana Burdur halkının isteği olan AVM’yi kazandıracaklarını açıkladı.

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.