1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Başpehlivanların tercihi MAKÜ

17 Ekim 2015, Cumartesi, 4:41 | Manşet, Spor, Sürmanşet, Üniversite-MAKÜ | 653 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) spor alanında başarılarına her geçen gün yenilerini katmaya devam ediyor. Eğitimde yakaladığı kalite ile geleceğine yön vermek isteyen öğrencilerin tercihi olan MAKÜ, ata sporumuz olan yağlı güreş alanında da başpehlivanların tercihi olmayı başardı.

Lisansüstü eğitimleri için MAKÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunu tercih eden Kırkpınar Başpehlivanları, Dünya ve Avrupa Şampiyonları Başpehlivanlar Recep Kara, Hamza Köseoğlu, Abdullah Güngör, Salih Eriç, Hüseyin Şahinal, Ahmet Gülhan ve Mehmet Coşkungönül, önceki gün Burdur’da tarihi Taş Oda’da düzenlenen kahvaltıda Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz ve MAKÜ yöneticileriyle biraraya geldi.

Kahvaltıda konuşan Rektör Korkmaz “Başpehlivanlarımız üniversitemizin öğrencisi olarak üniversitemize baş derecesinde bir güç kattılar. Bu anlamda ben bu dönem lisansüstü eğitimlerini üniversitemizde tamamlamak üzere bize başvurmuş olmalarından dolayı başta Başpehlivanımız Recep Kara olmak üzere diğer şampiyon pehlivan arkadaşlarımıza eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah bizim eğitimimizin de onların unvanlarına uyumlu ve aynı zamanda onları akademik anlamda bir üst noktaya başpehlivanlık derecesine çıkartacağını umut ediyorum. Akademik altyapımız buna müsait ve yeterli” diye konuştu.

Rektör Korkmaz; “Başpehlivanlarımız ile Mehmet Akif Ersoy Üniversitesini Türkiye de üniversiteler içerisinde güreşe önem veren yatırım yapan özelliklede geleneksel güreşimiz ata sporunun da kimliğini geliştiren ve devletimizin spor camiasında spor kurumları nezdinde de belli bir kurumsal kimlikle yağlı güreşin bir üst noktaya taşınmasına birlikte katkı vereceğimiz bir çalışma yürüteceğiz. Sadece başpehlivanlarımızın burada bir eğitim almaları ile hizmetleri sınırlı olmayacaktır. Bunu da özellikle vurgulamak istiyorum” dedi.

‘Türkiye’de yağlı güreş organize eden ilk üniversite olmak istiyoruz’

‘Türkiye’de yağlı güreş organize eden ilk üniversite olmak istiyoruz” diyen Rektör Korkmaz şunları söyledi: “ Bununla da ilgili de kampüsümüz içerisine yağlı güreş yapılabilecek spor ve konaklama sosyal alt yapıya da önümüzdeki dönemlerde yatırım yapıp Burdur’un ve bölgemizin geleneksel bir sporu olan yağlı güreşe üniversite olarak da, Burdur olarak da gelişmesine katkı verecek bir çalışma niyetimiz var. Bu zaten bizim seçim sürecindeki gerçekleştirmeyi düşündüğümüz projeler arasında vardı. Güreş müsabakalarının olmadığı zamanda Türkiye’deki bütün başpehlivanları burada ağırlayarak bir çalıştay ya da bir sempozyum şeklinde bir çalışma yapmayı düşünüyoruz. Hem de bilimsel olarak yağlı güreşi masaya yatırmış oluruz. Akademik düzlemde bizimde bu anlamda bir çalışmamız olur. Güreşçilerimize hayırlı olsun diyor ve bizi tercih ettikleri için de teşekkür ediyorum.”

Başpehlivan Recep Kara’da Rektör Korkmaz’a Ata Sporu Güreş’e verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Kara, “ata sporuna gönül verdiği için Rektörümüze teşekkür ediyorum. Kendisi bunu sadece sözde değil fiili olarak Tarihi Kırkpınar güreşlerine gelerek gösterdi. Rektör Yardımcısı ve danışman hocalarım ile birlikte Edirne de bize destek oldular. Bizim Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ni tercih etmemize biraz da bu sebep oldu. Biz de Avrupa, Dünya Şampiyonu olan arkadaşlarımız var. Kırkpınar başpehlivanı olan arkadaşlarımız var. İnşallah lisansüstü eğitimimizi Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde tamamlayacağız. Lisans eğitimini alan diğer milli güreşçi arkadaşlarımız da var. Şuan da derslerini görüyorlar. Onlar da okul hayatları boyunca Mehmet Akif Ersoy Üniversitesini bütün müsabakalarda temsil ederek spor hayatlarına devam edecekler. Biz de inşallah hocamızın dediği gibi önümüzdeki dönemde üniversite kampüsü içerisinde bir çalışma yaparak bütün Kırkpınar Başpehlivanlarının katılımıyla gerçekleştirilecek bir yağlı güreş organizasyonu tertiplemeyi düşünüyoruz. İnşallah bizim de burada bir katkımız olacak.” ifadelerini kullandı. Burdur’a böyle bir ata sporunu yaşatmak adına fırsat verdiği için Rektörümüze tekrardan teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Rektör Korkmaz başpehlivanlara İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı Safahat ve Alaca Dokuma fuları hediye ederken Pehlivanlar da MAKÜ Rektörü Korkmaz’a minyatür kıspet hediye etti.

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.