1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

BAŞKAN’DAN ESNAFA PRATİK ÖNERİ

15 Ağustos 2017, Salı, 7:04 | Çevre, Ekonomi, Manşet, Sürmanşet | 513 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Bilindiği gibi; şehrimizde öne çıkan sorunların başında ‘otopark meselesi’ geliyor. Şehrimizde artan araç yoğunluğuna paralel, son yıllarda sorun sıralamasında öncelikli konu başlıkları arasında yer alan otopark problemini çözmek, ana arterlerdeki esnafın şikâyetlerini azaltmak için Başkan Ercengiz’den çarpıcı bir öneri geldi.

Muhabirimiz Filiz Eryılmaz ile dün makamında yaptığı sohbet ortamında geçen görüşmede, farklı önerisini ortaya atan Başkan Ercengiz, esnafa çağrıda bulundu.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz Gazi Caddesindeki esnafların araç parklarından dolayı yaşadığı sıkıntıları azaltmak ve esnafların şehir dışından gelen vatandaşların kendilerinden daha rahat alış-veriş yapabilmelerini sağlamak amacı ile esnafa farklı bir öneri getirdi.

Başkan Ercengiz Gazi Caddesi esnafına kendilerinden alış-veriş yapmak isteyen vatandaşlara bir saat otopark ücretini ödeyerek vatandaşların daha rahat alış-veriş yapmasını ve bu sayede kendilerinin de hem müşteri artışı yaşayacakları hem de dükkânlarının önünde trafik sorunu yaşamayacakları teklifini getirdi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Gazi Caddesi esnafımıza bir çağrımız olsun. Gazi Caddesi esnafımız, eğer bu projeye sahip çıkarsa, projeye sahip çıktığı ölçüde ben de Burdur Belediyesi olarak katkı vereceğim. Gazi Caddesi esnafımız kendisinden alış-veriş yapan vatandaşımız, eğer aracını otoparka park ettiyse, ilk yarım saat zaten otopark ücreti almıyoruz, yarım saat üzerindeki alışverişlerde bir saat 1 TL otopark ücretini esnafımız ödesin, bakın o zaman her şey ne kadar farklı olacak. Hem bu kampanyaya katılan esnafımızın müşterisi artacaktır hem de Gazi Caddesindeki trafik sorununu birlikte çözmüş olacağız. Bunun için gelin hep beraber çalışma sarf edelim. Zabıta ekiplerimiz Gazi Caddesinde 400-500 metre boyunca park eden araçlara ikazlarda bulunuyorlar. İlk beş dakika sadece yolcu indirip bindirme, küçük alış-verişlerine izin verecek şekilde müsaade ediyorlar. Bu konuda sıkıntımız yok. Ama ısrarla aracını park eden vatandaşımıza da maalesef idari para cezası uygulamak zorunda kalıyorlar. Bizim amacımız hiçbir vatandaşımıza ceza uygulamak değil. Zabıta arkadaşlarımıza da vatandaşımıza gerekli esnekliği sağlaması konusunda talimatları verdik. Yaklaşık 2 aydır zabıta arkadaşlarımız bu görevi yapıyorlar. Artık trafiğe takılan bir Ambulans, İtfaiye aracımız yok. Sağ şeritte üzerinde satılık yazan, bir hafta boyunca bekleyen araçlar yok. Biz bunlarında önüne geçtik. Biz esnafımıza katkı sağlamaya çalışıyoruz. Şehir dışından gelen bir vatandaşımızın şehir esnafımızdan alış-veriş edebilmesi için duraklama şansını tanıyoruz. Bunun için şunu yapacak durakladığı yerde alışveriş süresi beş dakikayı geçecekse esnafımız kendisinden alış-veriş yapan vatandaşımıza şunu söylesin: ‘Hemen arka tarafta bir otoparkımız var, lütfen aracınızı oraya park edin, ilk bir saatlik ücreti bizden’ desin. Bence bunu birer A4 kağıda bunu yazıp camlarına assınlar. İnanın müşterilerinde hem artış olacak, hem o stresi yaşamayacaklar hem de dükkânlarının önü hep boş kalacak” diye konuştu.

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.