1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

BAŞKAN ERCENGİZ: “Burdur Gölü’nün farkına varılması plan hazırlanması memnuniyet verici, lakin bu planla göl’ün mevcut durumunu bile koruyamazsınız!”

23 Kasım 2015, Pazartesi, 10:47 | Çevre, Manşet, Sürmanşet | 568 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Burdur Gölü Eylem Planı İLİMİZDE NASIL KARŞILANDI?

Gazetemize Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Burdur ziyareti ve Burdur Gölü Eylem Planı’nı değerlendiren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Öncelikle Eylem Planı’nın yapılmasından duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum.

İçeriği ne olursa olsun Burdur Gölü’nün hayati tehlikesinin farkında olunmasına, Bakanlık tarafından bunun farkına varılarak birşeyler yapılması gerektiği kanaatine varılıp, bu konuda somut bir adım niteliğinde bir eylem planı yapılmasından memnuniyet duydum. Çünkü biz göreve geldiğimiz ilk günden beri ‘Göl Yoksa Burdur Yok’ dedik. Her ne kadar yaptığımız faaliyetler bir kısım insanlar tarafından çok ciddiye alınmasa da haklılığımızı ortaya koyan Bakanlık çalışmasını büyük bir memnuniyetle karşıladığımı ifade etmek istiyorum” dedi.

‘BU EYLEM PLANIYLA MEVCUT DURUMUNU BİLE KORUYAMAZSINIZ’

Konuşmasının devamında, Burdur Gölü Eylem Planı’nı değerlendiren ve Burdur Gölü ile ilgili asıl meselenin ‘göle su kaynağı’ verilmemesi olduğunun altını çizen Başkan Ercengiz, mevcut eylem planının ancak korumaya yeteceğini hatta ‘mevcudu korumaya yönelik bile olmadığını’ savundu. Eylem Planı’nda vurgulanması gereken en önemli unsurun, göl’e su kaynağı verilmesi gerektiği olduğunun altını çizen Ercengiz; “Bizim göl’le yapacağımız en büyük eylem planı göle taze su kaynağı. Çünkü yapılmış sulama barajları ve göletleri, bununla birlikte küresel ısınmaya bağlı olarak buharlaşma, beraberinde Burdur Gölü havzasındaki yeraltı sondajlarının sayısının hızla artışı, yasal olandan çok daha fazla sondaj olduğu söyleniyor. Eylem Planında olması gereken en önemli unsur, göl’ün taze su kaynağına ihtiyacı olmalıydı…

Göl’le ilgili yapılacak tüm çalışmalarda, eğer suyunuz yoksa bütün yaptığınız çalışmalar, sadece ‘mevcut yapıyı korumak’ olarak kalır. Ama amacımız göl’ün çekilmesini yavaşlatmaksa bu eylem planı yüzde yüz anlamlıdır diyemiyorum. Aslında mevcudu korumaya yönelik bile olamaz” diye konuştu.

Gölü besleyen kaynakların üzerine sulama barajların yapıldığına dikkat çeken Ercengiz, “Eğer biz vahşi sulamayla, çok su isteyen bitkilerin ekip dikimine devam edersek, bizim şu anda yaptığımız eylem planı sadece gölü korumak ve çekilmesini yavaşlatmak adına yaptığımız bir çalışma olur” vurgusu yaptı.

İller Bankasıyla yapılan yeni protokol gereği, ileri düzey biyolojik arıtma tesisini, 2017 yılının ikinci yarısında Burdur’a kazandırmayı planladıklarını aktaran Başkan Ercengiz, Burdur Gölü’ne giden kuyruk suyunun % 99’a varan bir arıtmayla ulaştırılacağını açıkladı.

‘SU SORUNU BEN KENDİMİ BİLDİM BİLELİ VAR’

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Eroğlu’nun, içme suyu sözü ile ilgili de değerlendirmede bulunan Başkan Ercengiz, “Burdur’da su sorunu ben kendimi bildim bileli var” dedi. Su’yun hacmiyle değil, sertliği ile ilgili sorun olduğunu hatırlatan Başkan Ercengiz; “Su’yun sertliğini sağlayan da kireç. Şu anda suyumuzun sertliği 45’ler civarında. İçilebilir su için 25-26’lar uygun. İçme suyu için 25 kabul edilebilir bir dereceyse, bizim bunu 25’e çekmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘KENDİ KAYNAKLARIMIZ YETERLİ, SENİR SUYU’NDAN VAZGEÇİLEBİLİR’

Mevcut içme suyu kaynağının Çine Ovası ile İnsuyu’ndan geldiğini hatırlatan Ercengiz şöyle konuştu; “Sayın Bakan ‘Senir Suyu isale hattını göl’ün çevresinden getirelim, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğüyle, bununla ilgili çalışma yapın’ dedi.

“Saniyede 150 litre su üretebildiğimiz Senir’in tabanında birtakım handikaplar var” diyen Ercengiz, “bizim açımızdan çok rantabl değil. Ufak bir deprem hareketliliğinde kaynağı kaybedebilme durumumuz var. Onun için mümkün olduğu kadar yüzey sularını toplayıp, içme suyu barajlarının yapılması lazım. Senir suyu şu anda gündemde ancak daha farklı bir su kaynağı bulunursa Senir suyundan vazgeçilebilir. Kendi kaynaklarımız yeterli olabilir. Belkaya Barajı, Yapraklı Barajı, yukarıda Akyayla, Halebi su kaynaklarını birleştirebilirseniz, Burdur’un içme suyu problemi kalmaz.”

‘DAHA AYAKLARI YERE BASAN TEKLİFLERLE GELİNEBİLİRDİ’

Başkan Ercengiz, Eylem Planı kitapçığında yer alan, göl‘ün kurumasına ve çekilmesine neden olan sanayi atıkları, evsel atıklar, Isparta’nın gül potansiyelinin Burdur’dan fazla oluşu ile ilgili bilgilendirmelerle ilgili olarak ise; “Siyaset kurumu bazen kendi tanıtımını yaparken, bazı şeyleri abartılı gösterilecektir. Gül yağı ile ilgili bugüne kadar Burdur’da yapılmış bir çalışma yok. Bunun yapılacağına dair bir emare de yok. Biz ‘bir Gül Yağı Fabrikası’nı Müze haline dönüştürüp, senede 2 ay turist çekmek, çalıştırmak, üretmek, uzun vadede sanayileştirmek adına çalışma yapılabilir’ demiştim. Burdur’da maalesef mülkiyet problemleri var. Burdur Belediyesi’nin mülkleri, sahip oldukları çok küçük semtlerden daha az. Bizim amacımız öncelikle Burdur Gölü nasıl kurtulur bu olmalı? Bu gölü besleyen barajların, göletlerin, kesinlikle ve kesinlikle Burdur Gölü’ne bir miktar su göndermesi gerekir. Sürekli buharlaşıyor, yağış alıyor ama yetersiz. 1971 yılından beri ilk defa geçen kış 12 cm bir yükselme oldu. Ben eylem planı içerisinde, daha ayakları yere sağlam basan su kaynağı tekliflerinin getirilmesini isterdim.” değerlendirmesinde bulundu.

‘SAYIN BAKANIN BURDUR’LA İLGİLİ BİR ŞEYLER YAPMA ÇABASINI DESTEKLİYORUM’

Ercengiz, “mutlaka Bakanlık çalışanları, yetkililerinin bir çalışması vardır diye düşünüyorum. Sayın Bakan alanında iyi bir hoca. Bunları mutlaka biliyordur. Bizim bölgenin insanı olması da ayrı bir avantajımız. Siyaset gözetmeksizin baktığımda Sayın Bakanın Burdur için birşeyler yapma çabasını yürekten destekliyorum. Çünkü; bizler gelip geçiciyiz. Bizlerin yaptıkları, bizden sonraki insanların hayatını kolaylaştırmada etkili olacaktır. Bunları gözardı etmemek gerek. Hizmetin siyaseti yok.” sözleriyle değerlendirmelerini noktaladı.

Hacer ZEREN

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.