1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Başkan, ‘çift yön’ hakkında Belediye Meclisi’nde konuştu: “BİZ HALKA RAĞMEN UYGULAMA YAPMADIK”

7 Ekim 2015, Çarşamba, 7:00 | Gündem, Manşet, Sürmanşet | 783 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Belediye Meclisi’nin 7 Ekim Çarşamba günü gerçekleşen Ekim ayı toplantısında Gazi Caddesi’nde uygulanan çift yön ve diğer caddelerdeki yön uygulaması ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Hiçbir siyasetçinin halka rağmen şehirde herhangi bir uygulamayı yapmayacağının altını çizen Başkan Ercengiz; “Çok speküle edildi yol mevzusu, saksı mevzusu, Salı Pazarı’nda yaptığımız düzenlemeler. Burada iki şeye dikkat çekmek istiyorum; birincisi yapılan uygulamaların tamamı özellikle Gazi Caddesi’ndeki çift yönlü trafik düzenlemesinin gerekçesi; 9 yıldır Burdur halkının bir talebi doğrultusunda yapılmıştır. Hiçbir siyasetçi halka rağmen herhangi bir uygulamayı yapamaz. Bunu yapmayacak kadar da en azından orta derecede zekaya sahibim.” dedi.

Burdur halkının taleplerini önemsediğini vurgulayan Ali Orkun Ercengiz, “Halkımızın talebini değerlendiririz. Halkımızın kullanım kolaylığı olmaz ise ve bu konuda gerçekten sıkıntılar yaşanırsa biz bundan da vazgeçeceğimizi başından itibaren belirttik.” diye konuştu.

‘HİÇBİR SİYASETÇİ HALKA RAĞMEN UYGULAMA YAPMAZ!’

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, dün yapılan Ekim ayı Belediye Meclis Toplantısı’na, her zaman olduğu gibi geçtiğimiz bir aylık çalışmaları değerlendirerek başladı. Başkan Ercengiz’in açıklamasında; gündemin en önemli konusu, dün sabah tamamen orta refüjdeki çiçek saksıları kaldırılan Gazi Caddesi’ndeki çift yön uygulamasıydı. Ercengiz konuyla ilgili; “Gazi Caddesi’nin vatandaşlardan gelen talep üzerine çift yön’de geçen ay Belediye Meclisi’nde size bahsettiğim; yer zımbalarını sabah 06.00’ya kadar arkadaşlarımızın çalışması neticesinde saksıları kaldırıp, yolu bölünmüş yol olarak çizip, zımbaları koyduk. Yaklaşık 5 haftadır olası bir yaya kazasının önüne geçmek üzere koyduğumuz saksıları bugün itibariyle kaldırmış bulunuyoruz. Önümüzdeki günlerde İl Trafik Komisyonu’na yazdığımız kabul gören Namık Kemal Caddesi, 27 Mayıs’ın da çift yönlü trafiğe kazandırılması neticesinde Gazi Caddesi, Atatürk Caddesi kesişimi olan Cumhuriyet Meydanı Kavşağı’nın yükünün biraz daha azalacağı ve çok da abartıldığı gibi olmamak koşuluyla, ciddi bir trafik sorunu yaşanmadığını ve bundan sonra da yaşanandan daha az yaşanacağını da ifade etmek istiyorum. Çok speküle edildi yol mevzusu, saksı mevzusu, Salı Pazarı’nda yaptığımız düzenlemeler. Burada iki şeye dikkat çekmek istiyorum; birincisi yapılan uygulamaların tamamı özellikle Gazi Caddesi’ndeki çift yönlü trafik düzenlemesinin gerekçesi; 9 yıldır Burdur halkının bir talebi doğrultusunda yapılmıştır. Hiçbir siyasetçi halka rağmen herhangi bir uygulamayı yapamaz. Bunu yapmayacak kadar da en azından orta derecede zekaya sahibim. Bunu da belirtmek isterim. Halkımızın talebini değerlendiririz. Halkımızın kullanım kolaylığı olmaz ise ve bu konuda gerçekten sıkıntılar yaşanırsa biz bundan da vazgeçeceğimizi başından itibaren belirttik.” şeklinde açıklama yaptı.

REFERANDUM İÇİN ÖNCE YOLU KULLANMAK GEREKİR

Daha önce yaptığı ‘gerekirse referandum yaparız’ açıklamasına da açıklık getiren Ercengiz, konuşmasında; “Referandum konusuna gelince, birşeyin referandumunu yapabilmek için bunu tanımak, tanışmak, kullanmak, uygulamak gerekir. Öngörülen süre bunun için yaklaşık 3-5 hafta denenecektir. Bu konudan sonra, eğer halkımızdan bu konuda yoğun bir talep devam edecekse, biz bu konuyla ilgili gerekli düzenlemeleri yapacağız. Hamit Çine, Yurt Sokak, Eski Halk Pazarı Caddesi, Cami Sokak ve benzeri sokaklarda yaptığımız yön uygulamalarında asıl amacımız akışkan bir trafiği sağlamaktır. Kurallara riayet etmeyen vatandaşlarımızın ısrarla uygulamaya karşı çıkması neticesinde oradaki karmaşa devam etmektedir. 22 dakikada çıkamayan bir Ambulansın sorumlusu, kesinlikle trafik kurallarına uyulmaması neticesindedir.” vurgusu yaptı.

KURALLARA UYULMUYORSA YAPILACAK İKİ ŞEY VAR

Başkan Ercengiz, şehirde yaşamanın bir takım kurallara uyarak mümkün olduğunun altını çizerek, “Hepimiz şehirde yaşamak istiyoruz. Şehrin de bir takım kuralları var. Eğer ben bu kurallara uymam deniyorsa, bunun karşılığında yapılacak iki şey var; ‘ya onu kurallara uyduracak yaptırımlar ya da bu işten vazgeçmek.’ Eğer topyekün buna bir karşılık varsa, biz bu işten vazgeçeriz. Ama orada oluşacak olası sorunlardan da asla ve asla Burdur Belediyesi olarak sorumlu olmayacağız. Gereğini yapacağız ama sorumluluğu kabul etmeyeceğiz. Bir kere daha hatırlatmak istiyorum; uygulamada yaşanacak zorluklar, ilk günden itibaren müdahaleler yapılarak giderilmeye çalışılıyor. Amacımız, vatandaşımızın hayatını kolaylaştırmak. Eski Ortaokul Sokağını tek yön yaparak, Cumhuriyet Caddesi’nden Meydana iniş vermeyi düşündük. Çok kullanışlı olmadı. Orayı açtık. Sabah saatlerinde şerit ihlallerinden dolayı bazen birikmeler olabiliyor, biz Namık Kemal Caddesi’ne ve 27 Mayıs’ı da trafiğe çift yönlü olarak kazandırarak bu sorunun ortadan kalkacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

BELEDİYE FEN İŞLERİ ÇALIŞMALARI

Başkan Ercengiz, Burdur Belediyesi’nin bir aylık diğer çalışmalarını ise şöyle özetledi: “Kültür Merkezi ile İstasyon Caddesi arasında toplam 750 metre olan 1200’lük büzlerin yerleştirmesi yapıldı. Eski Ortaokul Sokak’ta drenaj çalışmalarımız devam ediyoruz. Armağan İlci ve Bağlar Mahallesi asfaltlama çalışmalarını tamamladık. Kaldırım çalışmalarımıza, Halk Plajındaki düzenlemelere devam ediyoruz. Fen İşleri kampüs harfiyatını hemen hemen tamamladık. Yol, çizgi aracı alımı yaparak Gazi Caddesi ve muhtelif noktalardaki hem yaya geçitlerinin, hem yol çizgilerinin boyanması işlerine de başladık. Fakir Baykurt Kavşağı üzerinde yapacağımız çalışmalarda, ilimizin değeri olan Fakir Baykurt’un hem biyografisinin hem de eserlerinin olduğu bir çalışmayı yapacağımızı da sizlerle paylaşıyorum. Park Bahçeler Müdürlüğümüz tarafından 650 mevsimlik bitki, 696 adet ağaç ve çalı grubu dikimini tamamladık. Güzelevler Parkı, Gülçin İlci Bozkurt Parkı, Devlet Su İşleri Parkı’nda toprak tesfiyesi ve çim ekimlerimizi tamamladık. Hızır İlyas, Esenkent, Özarmağan 1, Necatibey, Suna Uzal, Sahilevler, Özürlüler Okulu yanı, Mustafa Balbay, Ekrem Kabay, termik parklarımızın oyun gruplarının rehabilitasyonu ve tesviyelerini tamamladı arkadaşlarımız. Gülçin İlci Bozkurt Parkı için Fen İşleri beton santralinde 1300 adet bordür üretimini tamamlayarak, çalışmalarımıza başladık. İstasyon Çay bahçesi ve çevresinde ağaç altı ponza taşı serimleri tamamlandı. Stadyum çevresindeki ağaç dikimlerimiei de korkuluklar yapılıp, figürleri yapılmaya devam edilmekte.

O CADDE ŞEHİDİMİZE YAKIŞAN BİR ALAN OLACAK

Kaldırım temizliklerini yapabilmek için Devlet Malzeme Ofisi’nden Belediyemize alımını yaptığımız elektrikli süpürge alımı aracımızı da hizmete sunduk. 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı’nın başlaması nedeniyle, bu yıl da 2 bin adet okul setine okula başlayan 1. Sınıf öğrencilerimize, merkeze bağlı köylerimiz olmak üzere kırtasiye malzemelerinin olduğu bir seti ulaştırıyoruz. 4 Ekim Hayvanları Günü nedeniyle, Burdur Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde etkinliklerimizi düzenledik. Hakan Aktürk’ün oy birliği ile caddeye ismini vererek açılışını birlikte yaptık. Tabiki orada söz verdiğimiz çalışmalarımızı arkadaşlarımız yapacak. O caddenin bir şehre yakışır rekreasyonunun, düzenlemelerinin yapılması için de düşüncelerimizi paylaşıyoruz. En kısa zamanda orayı şehidimize yakışan bir alan olarak değerlendireceğiz.”

ÖZELLEŞTİRMEDİK, KİRALADIK

Başkan Ercengiz, Katlı Otopark’ın ihalesi ile ilgili olarak, bazı medya kuruluşlarının ihale yapılan otopark için ‘ özelleştirme’ denilmesini de ‘talihsizlik’ olarak niteledi. Ercengiz konuyla ilgili; “Burada geçtiğimiz günlerde otopark ihalemizi gerçekleştirdik. 500 bin +KDV gibi bir rakama gerçekleştirdik. Bir takım medya kuruluşları özelleştirme olarak adlandırdığı bu talihsiz beyanata burada bir açıklık getirmek istiyorum. Özelleştirmenin kelime anlamına baktığınız zaman mülkiyetinin sahibine de vererek yaptığınız bir satış anlamına gelmektedir. Ancak Burdur Belediyesi tarafından otopark ihalesi, 1 yıllığına yüklenici firmaya kiraya verilmiştir. 500 bin+KDV olarak 590 bin maliyetle kiracı tarafından kiralanmıştır. Bizim açımızdan sevindirici olan tarafı şudur; biz Burdur Belediyesi olarak müteşebbislerin olduğu yerde yerel hizmette hizmetin müteşebbisler, girişimciler tarafından yapılabilmesinin önünün açılması tarafıyız. Yatırımın gelmesi tarafıyız. Otoparkın, yenilerini yapabilmek için bu rakama kiralanmış olması da bizim açımızdan sevindiricidir. Bu bir özelleştirme satışı değil, yalnızca kiralamadır. Belediye Encümeni kira artışı için 3 yıllığına yetkilidir ama ilk belirlenen fiyat açık arttırmayla 500 bin +KDV olarak belirlenmiştir” şeklinde açıklama yaptı.

Hacer ZEREN

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.