1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Bakan Eroğlu: BURDUR, BU YATIRIMLARI HAKEDİYOR

13 Kasım 2015, Cuma, 7:12 | Çevre, Ekonomi, Gündem, Manşet, Sürmanşet | 675 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Burdur Gölü’nü Kurtarma Projesi’ni imzalamak üzere 13 Kasım Cuma günü  Burdur’a geldi. ‘Bölgenin Bakanı’ olarak bilinen Afyonkarahisar’lı Veysel Eroğlu, Burdur’a en sık ve en çok gelen Bakan…  Aynı zamanda Burdur’un ‘fahri hemşehrisi’ olan Bakan Eroğlu’nun, şimdiye kadar gerçekleştirdiği Burdur gezilerinde yatırım müjdeleri öne çıkmıştı…

1 Kasım genel seçimlerinden sonra yine şehrimize ilk gelen Bakan olan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun bu kez gündeminde Burdur Gölü vardı…

Uzun yıllardır kirlilik tehdidi altında olan, son yıllarda da kuruma tehlikesiyle gündeme gelen Burdur’da Orman ve Su İşleri Bakanlığının hazırladığı ‘BURDUR GÖLÜ EYLEM PLANI 2015-2019’ dün Burdur’da Bakan Eroğlu’nun da katılımıyla kamuoyuna açıklandı.

9 başlıktan oluşan Burdur Gölü ile ilgili Eylem Planı’nı tanıtmak üzere dün şehrimize gelen Bakan Eroğlu’nun Burdur temasları Valilik ziyaretiyle başladı. Vali Hasan Kürklü’den ilimiz hakkında bilgiler adıktan sonra Eroğlu, Valilik toplantı salorunda basın toplantısı düzenledi.

Bakan Eroğlu basın toplantısında başta Orman ve Su İşleri Bakanlığının yatırımları olmak üzere ilimizde gerçekleşen yatırımlar hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulundu. “AK Parti iktidarlarının 13 yıllık süreçte Burdur’a ayrı bir önem verdiğini, bu önemin, verilen değerin yapılan yatırımlarda, verilen hizmetlerde apaçık ortada olduğunu” vurgulayan Bakan Eroğlu, Burdur’da gerçekleşen yatırımlarda Orman ve Su İşleri Bakanlığının önemli bir rol üstlendiğini, yatırımlarda büyük payı olduğunu dile getirdi.

Burdur’un 1 Kasım seçimlerinde 8 puanlık bir artışla AK Parti’ye büyük destek verdiğini hatırlatan Bakan Eroğlu, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın hizmetleriyle Burdur’a layık olmaya çalışıyoruz. Buraya gelmemizin sebebi; Burdur Gölü’yle ilgili. Burdur Gölü Yönetim Planı hazırladık, bu planın çalışması yapıldı. Daha sonra Burdur Gölü Yönetim Planı revizyonunu yaptık. Bununla ilgili Eylem Planı hazırladık. Burdur için fevkalade önem arz eden bu eylem planının, hayırlı olmasını gönülden diliyorum. Birinci geliş sebebimiz budur. Seçimlerden sonra geleceğime söz vermiştim. Hem teşekkür etmek için hem de işleri takip için buradayız” dedi.

59 YATIRIMDAN 31’İ TAMAMLANDI

“Burdur’a her zaman hizmet heybesi dolu geldiğini” söyleyen Bakan Eroğlu, 59 yatırım müjdesinin 31’inin tamamlandığını söyledi. Bakan Eroğlu, “Buraya müjdeler vermiştik. Şu ana kadar 59 müjde vermişiz, 303 milyon TL’lik. En büyük müjde ise bunların 31’i tamamlandı. Gerisini de inşallah önümüzdeki yıl tamamlayacağız. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2003-2014 yılları arasında Burdur’a toplam 561 milyon (trilyon) TL’lik yatırım yaptı.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde kendisini önce bürokraside DSİ Genel Müdürü olarak görevlendirdiğini, daha sonra da siyasete girerek Bakanlık görevlerini icra ettiğini hatırlatan Eroğlu, “Sayın Erdoğan bana hep bölgeye önem vermemi, bu bölgenin bir evladı olarak Burdur’la yakından ilgilenmemi istedi, talimatlandırdı. Burdur, AK Parti iktidarları öncesinde özellikle de devletin ilgisi, kamu yatırımları açısından hiç te iyi durumda değildi. Hiç uzağa gitmeye gerek yok, kendi alanımdan örnek vereyim, Karaçal Barajının temeli atılmış, inşasına başlanmış, sonrasında hiç ödenek gönderilmemiş. Sadece iz bedeli altında 1 milyon lira, bir milyon lira dediysem bugünün 1 milyonu değil, o günkü altı sıfırlı bir milyon lira. Yine Onaç Barajlarının durumu da öyleydi. Bugün geldiğimiz noktada Karaçal Barajını bitirdik, Onaç 2’yi tamamladık, birçok yeni sulama yatırımını hayata geçirdik. Sadece bizim Bakanlığımız mı, bütün yatırımcı kuruluşlar Burdur’da 13 yılda pek çok yatırımları gerçekleştirdi. AK Parti Hükümetleri tarafından 2003-2014 yılları arasında Burdur’a yatırımlar için toplam 4,3 milyar (katrilyon) TL harcandı.” şeklinde konuştu.

Bakan Eroğlu konuşmasında, Bakanlık tarafından yapılan tüm yatırımları özetle anlattı. Dere ıslah çalışmaları kapsamında ayrıca 898 köprünün de DSİ tarafından yapılacağının altını çizen Eroğlu, AK Parti İl Başkanı Ömer Bütüner’in “900 tane olsun” sözü üzerine, dere kenarlarına ilimizde toplam 900 adet köprü yapma sözünü verdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, basın toplantısının final bölümünü ‘AKDENİZGEP’e ayırdı. “Orman ve Su İşleri Bakanlığının uzun bir süredir hazırlık çalışmalarını yürüttüğü, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun talimatlarıyla başlanan Akdeniz Gelişim Projesi’nin Akdeniz bölgesinin geneline hitap eden büyük çaplı bir proje olduğunu” belirten Veysel Eroğlu, AKDENİZGEP’ten Burdur’un da en iyi şekilde yararlanacağının altını çizdi.

AKDENİZ GEP

‘Akdeniz Gep’ kapsamında Burdur’a 2015-2019 yılları arasında 4 yıllık sürede pek çok yeni barajlar, göletler, içme suyu temin tesisleri, ağaçlandırma ve ormancılık projeleri, tabiat turizmi yatırımları geleceğini anlatan Bakan Eroğlu, “Akdeniz bölgesinin tamamında toplamda 37 milyar (katrilyon) TL’lik 3724 proje hizmete alınacak. Planlarımız, çalışmalarımız hazır. Burdur’da AKDENİZGEP’teki hizmetlerden en iyi şekilde faydalanacak” ifadelerini kullandı.

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.