GündemManşetAntalya Hızlı Tren yatırımında güzergâh meselesinde yeni gelişme; BURDUR MERKEZDEN GEÇİYOR

12 ay ago

Batı Akdeniz bölgesinde ve ilimizde uzun yıllardır gündemdeki yerini, güncelliğini koruyan, bölgede gerçekleşmesi beklenen en öncelikli yatırımlardan biri olan Hızlı Tren’de yeni gelişmeler yaşanıyor.

Hatırlanacağı gibi; Burdur’da Hızlı Tren yatırımı kadar, güzergâh konusu, Hızlı Tren’in nerelerden geçeceği de büyük merak konusu… Hatta 2017 yılının son aylarında, ilimizde şehir merkezine yapılacak Hastane yeri tartışmaları ile birlikte Hızlı Tren’in Burdur şehir merkezinden geçmeyeceği, Isparta- Bucak bağlantısı üzerinden Antalya’ya ulaşacağı yönündeki haberler çok büyük yankı uyandırmıştı…

Hızlı Tren güzergâhı meselesi Burdur ve Isparta kamuoyunda büyük bir merakla beklenirken, hafta başında Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Devlet Demiryolları Genel Mü- dürlüğü’nün internet sitesinde yayınladığı, kamuoyu ile paylaştığı harita, proje hakkında ipuçları, sinyal verdi.

TCDD internet sitesinde yapımı planlanan demir yolları projeleri yayınlandı. Yayınlanan projeler içerisinde, yıllardır konuşulan, dile getirilen Antalya Hızlı Tren projesi de yer alıyor. Bu haritaya göre; Hızlı Tren Burdur merkezden de geçiyor. Burdur şehir merkezinden geçtiği görülen haritaya göre; hat Burdur merkez ve Bucak üzerinden Antalya’ya inecek.Eskişehir-Kütahya (Alayunt)-Afyonkarahisar (Zafer Havaalanı)-Burdur-Isparta-Antalya yeni Demiryolu Projesi’nde (Kuzey-Güney Koridoru) istasyonun ise; henüz nereye kurulacağı belli değil.

Hızlı Tren yatırımını başından beri yakından takip eden, özellikle de güzergâh hatlarını hep öne çıkaran Isparta basını, son gelişmeyi de gündeme taşıdı. Isparta yerel basını “Isparta’ya Şok” başlıklı haberlerle güzergâhın Burdur merkezden geçerek Antalya’ya geçeceği bilgisine yer verirken, Isparta’daki siyasileri eleştiren bir dil kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive