1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Altınyayla (Dirmil) ilçesi de Üniversite hayaline kavuştu

16 Ekim 2015, Cuma, 7:35 | Eğitim, Ekonomi, Manşet, Sürmanşet, Üniversite-MAKÜ | 1.090 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Burdur’a en uzak noktadaki, Teke Yöresi kültürünün halen yaşatıldığı Dirmil ilçemizde de Meslek Yüksekokulu faaliyetine başladı. Gölhisar Meslek Yüksekokulu Büro Yönetim programından 40 öğrenci Altınyala ilçesinde eğitim,öğretime başladı.

Bilindiği gibi; uzun yıllardır Yeşilova ve Dirmil ilçelerinde binaları hazır olmasına rağmen, nüfus kriterine takıldığı için (YÖK, nüfusu 10 bin’in altında olan yerlerde yeni MYO açılmasına izin vermiyor) Meslek Yüksekokulu öğrenci alamıyordu. Bu sorun ara bir formülle aşıldı. Yeşilova’daki MYO Burdur Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Pazarlama bölümünden öğrenci alarak faaliyetine başlarken Dirmil’deki okul da Gölhiser MYO Büro Yönetimi’nden öğrenci alarak eğitim-öğretime başladı.

Dirmil ilçesindeki MYO binası işadamı Mehmet Tuğrul tarafından yaptırıldı. 2009 yerel seçimlerinde Altınyayla Belediye Başkanlığına seçilen Mehmet Tuğrul, 2011 genel seçimine kadar bu görevini sürdürdü. 2011 genel seçimlerinde belediye başkanlığından istifa ederek AK Parti Burdur Milletvekili üçüncü sıra adayı olan Mehmet Tuğrul, Dirmil’daki MYO binasının yapım işini üstlenen isim oldu. 2008 yılında dönemin Belediye Başkanı Mehmet Tuğrul ile Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) arasında imzalanan protokolle yapılan Altınyayla Mehmet Tuğrul Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu binası yapımına başlanmıştı…

30 dönüm arazisi, 8 bin 700 metreye yakın kapalı alanı ve 100 yataklı öğrenci yurdu bulunan okulun, faaliyete başlaması için Altınyayla Kaykakamlığı ile Dirmil Belediyesi de uzun bir süredir girişimlerde bulunuyordu. Dirmil Belediye Başkanı Ahmet Serttaş, Dirmil’in geleceği açısından Üniversite’nin, MYO öğrencilerinin ilçeye gelmeye başlamasının önemli bir fırsat olacağını düşünüyor.

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.