GündemManşetAK Parti Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık’tan; OTOGAR ÇIKIŞI

1 sene ago

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz hakkında suç duyurusunda bulundular.

Şehrimizde uzun bir süredir tartışma konusu olan yeni Otogar, yerel siyasetin gündeminde güncelliğini korumaya devam ediyor…

Önceki dönem Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya döneminde hizmete sokulan, yeni Otogar kompleksi, projelendirme safhasından itibaren şehrimizde hep tartışma konusu oldu. Kentin girişine TOKİ konutlarının yanıbaşına inşa edilen yeni Otogar yapımı da bir hayli sancılı oldu. Müteahhit kaynaklı sıkıntılar nedeniyle inşaatı geciken Otogar, ikmal ihalesiyle tamamlanarak, 2013 yılının sonbaharında hizmete girdi.

Başkan Akkaya’nın Otogar yatırımına şehrimizde CHP yetkililerinin ciddi muhalefeti, eleştirileri oldu. Nitekim, 2014 yerel seçimlerinden sonra iş başına gelen yeni Belediye yönetimi de yeni Garaj’da pek çok eksikliğin, hataların olduğunu dile getiren açıklamalarda bulundu.

Şimdi de birkaç senedir AK Partililer, yeni Otogar konusunda CHP’li Belediye yönetimini eleştiriyor. Kamu kurumlarında bu tür hizmetlerle devamlılığın esas olduğunu belirten AK Partili yöneticiler, Başkan Ercengiz ve ekibinini yeni Otogar’a kayıtsız kaldığını, Garaj ile ilgili ilgilenmediğini öne sürüyor.

AK Parti Burdur Merkez İlçe Teşkilatı bu iddiasını, dün yaptığı başvuruyla hukuki zemine taşıdı. AK Parti Burdur Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz hakkında Cum- huriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda  bulundu.

Akbıyık suç duyurusunda; Burdur Şehirler Arası Otogarında görevi kötüye kullanma, vatandaşın can ve mal güvenliğini tehlikeye atma,vatandaşın mağduriyetine sebep olma, otogar işletmesi ve binasına maddi zarar vererek belediyeyi ve kamuyu zarara uğratma ile yapılacak tahkikat sonucu tespit edilecek suçlardan başta Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz olmak üzere diğer yetkili ve ilgililerin cezalandırılmasını istedi. AK Parti heyeti, dün sabah ilk önce Otogar önünde gazetecilere açıklama yaptı, ardından da suç duyurusu başvurularını Adliye’ye giderek iletti.

Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık’ın Başkan Ercengiz hakkındaki suç duyurusu şöyle:

“Toplam 28 peron olmak üzere bunlara bağlı yazıhanelerin yanısıra dinlenme alanları, büfeler, kafetarya,süs havuzu ve sosyal alanların yer aldığı  Burdur şehirler arası otogarı 2 Eylül 2013 tarihinde açılmıştır. Açılış tarihi itibari ile eksiksiz ve kullanıma hazır olan otogar özellikle 30 Mart 2014 tarihli yerel seçimler sonrası mevcut şüpheli  belediye başkanı Ali Orkun Ercengiz  ve yönetiminin başa geçmesi ile neredeyse kaderine terkedilmiş mevcut yapının korunması ve geliştirilmesi adına en ufak bir çaba gösterilmemiş aksine yıkılıp kullanılamaz hale gelmesi için neredeyse ekstra bir gayret gösterilmiştir.

Tarafsız herkese eşit uzaklıkta, tüm Burdur’u ve halkını kucaklaması gereken başkan ve yönetimi mensubu olduğu parti ve siyasi zihniyetin etkisinden kurtulamamış var olanı yok etmek için adeta uğraşır hale gelmiştir. Açıkça görevini kötüye kullanmıştır ve kullanmaya devam etmektedir. Vatandaşın can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmuştur. Teknik arızalar, tavanların çökmesi, fotoselli kapıların kaldırılması gibi bir çok soruna neredeyse hiç müdahale edilmemiş seyirci kalınmış ve kalınmaya devam edilmektedir. Vatandaşın mağduriyetine sebep olunmaktadır. Burdur’a yakışır güzel bir otogar işletmesinden; atıl, kullanılamaz, ısınması, soğuması, çevre düzenlemesi,tv ler ve yönlerdirme bilgileri gibi bir çok konuda zamanının gerisinde kalan hizmet anlayışı ile vatandaş mağdur edilmeye devam edilmektedir.

Ve özellikle otogar işletmesi ve binasına maddi zarar vererek belediyeyi ve kamuyu zarara uğratmaktadır. Atıl kalan yerler, ekonomik ömrünü tamamlayan yapılar, zamanında müdahale edilmeyen teknik, elektronik ve sıhhi tesisatlar belediye bütçesine yük olmakta bu da Burdur halkının cebinden çıkmaktadır. Ayrıca neredeyse 4/3’ü boş kalan kira geliri ve benzeri gelirler elde  edilemeyen büyük bir bölüm vardır. Otogar işletmesi ve binasındaki kasıtlı davranışlar ile oluşan bu maddi zararlar  Burdur Belediyesinin, Kamunun ve özellikle Burdur Halkının zarara uğramasına neden olmaktadır.

NETİCE VE TALEP:

Tüm bu arz ettiğimiz nedenlerden ve Cumhuriyet Başsavcılığınız tarafından resen yapılacak soruşturma ve tahkikat sonucu tespit edilecek suçlardan başta Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz olmak üzere yine tespit edilecek  diğer yetkili ve ilgililerin cezalandırılmasına karar verilmesini arz ve talep ederim.”

Kodlama : SadeMedia Interactive