1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, şehrimizdeki Muhtarları bilgilendirdi (Burdur’da boşanma hızı 1.70’ten 1.50’ye düştü)

3 Ekim 2015, Cumartesi, 4:37 | Gündem, Manşet, Sürmanşet | 835 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nurdan Kamal, ilimizde yürütülen çalışmalar hakkında, Muhtarlara bilgiler aktardı. Geçtiğimiz Cuma günü, İl Müdürlüğü binasında gerçekleşen toplantıda Kamal, ‘engelli-yaşlı hizmetleri, sosyo-ekonomik destek hizmetleri, gönül elçileri projesi, evlilik öncesi eğitimi, aile eğitimi, kadınlara yönelik hizmetleri’ gibi geniş yelpazede hizmet verdiklerini belirterek, bu konulardaki istatistiki bilgileri muhtarlar ve kamuoyu ile paylaştı.

Bilindiği gibi; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Devlet Bakanlığı uhdesinden çıkarıldıktan sonra, ülkemizde etkin ve icracı bir Bakanlığa dönüştürüldü. Kadınlar, engelliler, yaşlılar, çocuklar gibi gruplara hitap eden ve taşrada yeniden yapılanan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Burdur’da da birçok konuda aktif faaliyet sürdürüyor. İl Müdürü Nurdan Kamal, evlenme ve boşanma verileri, engellilere, gazi ve şehit yakınlarına verilen hizmetler hakkında şu ayrıntılı açıklamaları yaptı:

EVLİLİK-BOŞANMA ORANLARI

İlimizde eşi ölen kadın sayısı daha fazla. Yaşlılara göre evlenme sayısı; erkeklerde 25-29 yaş arası evlenme ağırlıklı, kadınlarda 20-24 yaş evlenme açısından yoğun bir yaş dönemi. Boşanma oranlarında erkekler 35 yaşından sonra boşanıyor. Kadınlarda da yine erkekler kadar olmasa da 35 yaş üzerinde boşanma oranları daha yüksek.

2014 yılında Burdur’un boşanma hızı 1.50, Türkiye’nin boşanma hızı 1.70. Boşanma hızında anlamlı bir azalma var. müdürlüğümüzün yürütmekte olduğu Aile Danışmanlığı, Evlilik Öncesi Eğitim ve Boyanma Süreci Danışmanlığı’nın etkili olduğunu düşünüyoruz. Bu da bize mutluluk veriyor. 1.70’den 1.50’ye düşmüş boşanma hızı.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR NE TÜR ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜR?

İl Müdürlüğü olarak 280 personelle hizmet veriyoruz. Engelli-yaşlı hizmetleri, sosyo-ekonomik destek hizmetleri, gönül elçileri projesi, evlilik öncesi eğitimi, aile eğitimi, kadınlara yönelik hizmetlerimiz var. Evlilik öncesi eğitim kapsamında toplam 8560 kişiye eğitim vermişiz. 123 çifte eğitim vermişiz. Madde bağımlılığından korunma eğitimlerinde 3786 kişiye eğitim vermişiz. Okullardaki ebeveynlerle birlikte toplamda 320 kişiye madde bağımlılığından korunma eğitimi vermişiz.

Engelli Evde Bakım hizmetini toplamda 1247 kişi bu maaşı ödüyoruz. Ödenen miktar 4 milyon 734 bin 587 kuruş. Eylül ayı itibariyle 193 kişi engelli kimlik kartı vermişiz. Burdur geneli evde bakım hizmeti kişiler istatistiğinde Bucak’ın Burdur’u geçtiğini görüyoruz. Bucak, Burdur merkezi, Gölhisar, Çavdır, Yeşilova şeklinde sıralama gidiyor.

Burdur’da bedensel engellilerin oranının, zihinsen engellilere göre daha fazla olduğunu görüyoruz. Erkeklerde bu oran bayanlara göre daha yüksek.

ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARINA YÖNELİK HİZMETLER

2014’te Şehit ve Gazi yakınları ile vazife malullerinden 154 kişiye ücretsiz seyahat kartı düzenlenmiştir. Şehit ve gazi yakınları ile vazife malullerinden istihdam için 23 başvuru yapılmış, 10 tanesi atanmış, 9 tanesinin dosyası Devlet Personel Başkanlığında atanmaya hazır bulunmaktadır. 12 tanede yeni müracaatta bulunmakta olup işlemleri devam etmekte.”

Hacer ZEREN

 

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.