GündemManşet‘Acil çağrı hizmetlerini boşuna meşgul etmeyin’

1 sene ago

112 acil çağrı hizmetlerine dikkat çekmek, vatandaşlara önemini anlatmak ve asılsız 112 çağrılarını engellemek amacı ile Cumhuriyet Meydanına stantlar kuruldu.

12 Şubat 2018 Pazartesi günü  Vali Şerif Yılmaz stantları ziyaretinde, “Emniyet, Jandarma, Sağlık, AFAD, İtfaiye ve Orman için ihbarların 112 aracılığıyla alındığını hatırlatıp; “112’nin tek numaraya geçtiğinden haberi olmayan vatandaşlarımız olabilir. Bunları bilgilendirmek amacıyla stant kurarak farkındalık oluşturuyoruz. Bazı vatandaşlarımız 112’yi sadece acil sağlık hizmetlerinde aranan numara olarak düşünüyor. Buradan tüm vatandaşlarımıza yeniden hatırlatmak istiyorum. Emniyet, Jandarma, Sağlık, AFAD, orman ve itfaiye için 112’yi arayarak ulaşabilirler.

Çağrı alıcı arkadaşlarımız ilk muhatap olacak kişidir, daha sonra ilgili olayın özelliği ve hangi kurumun müdahale etmesi gerektiği değerlendirilerek yönlendiriliyor. Adres bilgileri alınırken daha sağlıklı bilgi alınıp yanlış yönlendirmeyi engellemek amaçlanıyor.112 Acil Çağrı Merkezi’ne 2014’te % 76, 2015’te % 75, 2016’da % 66, 2017’de ise % 62 oranında asılsız çağrı geldi. Çağrı alıcıları ihtiyacı olanlar çevirsinler. Burası adres sorma, danışma birimi değil. Lüzumsuz yere meşgul edilmemesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive