ManşetSiyasetCHP’Lİ BEŞ BURDUR BELEDİYE MECLİS ÜYESİ’NDEN; ORTAK AÇIKLAMA

1 sene ago

Bü tür spekülasyonlara izin vermeyeceğiz

8 Şubat Perşembe akşamı  sosyal medya ve internet sitelerinde gündeme yerleşen CHP Tefenni İlçe Başkanı Hamdi Gürler Eratalay’ın istifası ve karşılıklı sert açıklamaların ardından CHP’de bir başka gelişmede şehir merkezindeki Belediye Meclis üyelerinde yaşandı.

CHP’li beş Burdur Belediye Meclis üyesi Binnur Çığrı, Nahide Yeşilyurt, Burhan Cahit Karakurt, Ersin Taşlıoğlu ve Ramazan Kayacan yaptıkları ortak açıklamada, istifa etmeleri gerektiğine ilişkin ortaya atılan iddiaya sert tepki gösterdiler. 5 Meclis üyesi sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamada, bir internet sitesinde kendilerini yönelik iddiaların yalanlanmaması üzerine bu açıklamayı kamuoyu ile paylaşmak durumunda kaldıklarına dikkat çektiler.

CHP’de parti büyüklerinin 5 Meclis üyesinin partiye ve Belediye’ye zarar verdikleri gerekçebiyle istifalarını istedikleri iddiasına tepki gösteren 5 Meclis üyesi, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in de bu haberi yalanlamaması üzerine bu ortak açıklamayı yaptıklarını dile getirdiler.

Bilindiği gibi; Başkan Ercengiz’in birkaç yıldır beş Meclis üyesiyle bazı konularda anlaşmazlık yaşadığı, çeşitli problemler yaşadığı, sıkıntıların olduğu şehrimizde siyaset kulislerinde sıkça konuşulan, ilgi gören konuların başında geliyordu. Her ne kadar CHP Meclis Grubu’nda sorunlar olduğu konuşulsa da, kritik, tartışmalı oturumlar da dahil olmak üzere Binnur Çığrı, Nahide Yeşilyurt, Burhan Cahit Karakurt, Ersin Taşlıoğlu ve Ramazan Kayacan Meclis toplantılarına katılarak, grup kararı doğrultusunda oy kullanarak Belediye yönetiminin istediği kararların çıkmasını sağladı.

Kıvılcım Haber’de geçtiğimiz hafta gerçekleşen Belediye Meclisi Şubat ayı toplantısının değerlendirildiği haberde; 5 Meclis üyesine atıfta bulunularak, “CHP ileri gelenleri, bunların rakip unsurları sevindirdiklerini, partiye ve Belediye’ye zarar verdiklerini, bu kadar uzatmanın yanlış olduğunu, sanki karşılarında rakip parti unsurlarına muhalefet ediyorlarmış hissi verdiklerini, derhal istifa ederek daha fazla zarar vermemelerini istedi” iddiası, CHP’de Meclis üyeleri ilgili sorunları yeniden kamuoyunun gündemine taşıdı.

Haberdeki iddianın Başkan Ercengiz ve parti yöneticileri tarafından yalanlanmaması üzerine 5 Belediye Meclisi Üyesi açıklama yaptı. Bu tür spekülasyonlara prim vermeyeceklerini belirten beş Meclis üyesi, 2019 seçimlerine kadar görevlerini sürdüreceklerini vurguladılar.

İŞTE; O AÇIKLAMA:

SAYGIDEĞER BURDUR KAMUOYU’NA

“Burdur yerel medyasında 07/02/2018 günü akşamı yayınlanan, sosyal medyada şaşırtıcı ve manidar isimler tarafından beğeni gören ama çoğunluğun dikkatini çekmemiş olan bir haber, bu basın açıklamasının yapılması lüzumunu doğurmuştur.

Değerli eğitimci Fatih Özcan tarafından yorumlanan haber yazıda CHP Burdur Belediye Meclis grubunda ‘’suni’’ olduğunu düşündüğümüz bir hedef gösterme zorlaması dikkat çekmektedir.

Göreve seçildiğimiz 2014 Mart ayından itibaren 43 olağan ve 3 olağanüstü olmak üzere 46 Belediye Meclis toplantısında CHP Meclis grubu içinden bir tane aykırı ses çıkmadan hareket etmiş ve bugüne kadar alınan tüm kararların altına ‘’oybirliği’’ ile imza koymuştur. Doğaldır ki bu kararların meclis grubunda konuşulduğu toplantılarda 15 kişiden oluşan ve Sayın Başkanımız dahil büyük çoğunluğu ön seçimle belirlenen grubumuz içindeki meclis üyesi arkadaşlarımızın değişik konularda aynı fikirde bulunması mümkün değildir, zaman zaman sert tartışmalar yaşanmış fikir ayrılıkları baş göstermiş ama her seferinde meclis toplantıları öncesi tüm meclis üyelerinin sağduyulu yaklaşımları uzlaşıyı beraberinde getirmiş ve toplantı sonuçları Cumhuriyet Halk Partili meclis üyelerinin bir bütün halinde aldığı kararlar ile şekillenmiştir. Parti grubumuzun perişan olduğunu söylemek hayalciliktir ve çok mesnetsiz bir tespittir.

07/02/2018 tarihindeki toplantı ile ilgili, bize göre magazinel yönü ağır basan yazıda : toplantıya geç gelme halleri diye bahsedilen hareket tarzının neyi ifade ettiğini anlamamakla beraber, toplantı sonucuna bakılmasını ve kararların gene oy birliği ile ve Parti disiplinine yakışır şekilde alınmış olduğuna dikkat çekmek isteriz. Ayrıca yazıda belirtildiği gibi Adalet ve Kalkınma Partisi grubundan hiçbir meclis üyesi arkadaşımızın da Sayın Belediye Başkanı ile CHP Meclis grubunu ilgilendiren bir diyaloğa girmediği, haberin bu bölümünün maksatlı ve doğru olmadığı AKP sözcülerinin beyanı ile teyitlenmiştir. Ayrıca toplantının ilk maddesinde görüşülen ve oybirliği ile yeniden oluşturulan kent konseyi çalışma komisyonuna Cumhuriyet Halk Partisi’ni temsilen ‘’ sözde muhalif’’ olarak gösterilen B. C. Karakurt , B. Çığrı ve R. Kayacan’ın seçilmiş olması da meclis üyelerinin görevlerini yapma konusunda ne kadar istekli olduklarının bir göstergesidir.

Değerli Burdur Kamuoyu

Cumhuriyet Halk Partisi yerel iktidarının 4 yılı sona erdi, görevimizin son 1 yılına giriyoruz. Bu süre içinde yaşananları parti dışına taşırmamaya büyük özen gösterdik, parti terbiyesi ve parti bilinci içinde hareket ettik, doğru bildiklerimizi grubumuzda yüksek sesle dile getirdik, hatalı gördüklerimize ise itiraz ettik. Görev süremizle ilgili desteğimizi her an Sayın Belediye Başkanına sürdürmekle beraber eleştiri hakkımızı da saklı tutmaya özen gösteriyoruz. Bununla birlikte hem yerel hem de genel seçimlere 1 yıllık bir süre kalmışken partimizi zayıflatma çabaları olarak gördüğümüz hamlelere de şiddetle karşı çıkmaya devam edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Buradan ilgili yazıda yapılan bir hatayı ve partimiz ile ilgili oluşabilecek yanlış intibaları da engellemek isteriz. Cumhuriyet Halk Partisinde ’’Parti Büyükleri’’, üyeleri partiden ayrıştırır tavsiyeler vermez, üyeleri partiyle bütünleştiren tavsiyeler verirler. Ayrıca özgür iradeyi bize öğreten büyüklerimiz zaten kendilerini saklayarak siyaset yapmayacak kadar cesur ve değerli insanlardır. Parti büyüklerimizin bir özelliği de partiyle ilgili tavsiyeleri seçilmiş parti yöneticilerine iletmeleridir, nihayetinde tavsiyeleri uygulayacak olan parti yöneticilerimizdir. Anladığımız kadarıyla sözde istifa tavsiyesi İl Başkanımıza yapılmadığına göre geriye sadece bu tavsiyenin yapılabileceği yöneticimiz olarak Sayın Belediye Başkanı kalmaktadır ki konu ile ilgili takdiri Burdur Kamuoyuna bırakıyoruz.

Ülke genelinde Adalet ve Kalkınma Partisi üyesi Belediye Başkanlarının istifası istendiğinde, istifa istemenin anti demokratik olduğunu savunan Partinimizin üyeleri olarak bizler aynı olayın bir tezahürünün kendi partimizde yaşanıyor olmasından hem utanç duyuyoruz hem de haberin değerli parti yöneticilerimiz ve değerli Belediye Başkanı tarafından yalanlanmamasından da üzüntü duymaktayız.

Sayın Burdur Kamuoyu

Cumhuriyet Halk Partili olarak gönülden bağlılığımız partimizin kendisindedir. Belediye Meclis üyeleri olarak görevlerimizi 2019 yılı Mart ayı sonuna kadar bütün gücümüzle yapmaya ve hem İl yönetimimize hem de Belediye Başkanımızın yanında çalışmaya devam edeceğiz. Hakkımızda çıkarılan bu spekülasyonlara prim veren kendini bilmezlerin yaptığını da yanlarına elbette bırakmayacağız. Bizler onurla ve gururla partimizin yolunda yürümeye devam edeceğiz.

YAŞASIN CUMHURİYET HALK PARTİSİ

BİNNUR ÇIĞRI

NAHİDE YEŞİLYURT

BURHAN CAHİT KARAKURT

ERSİN TAŞLIOĞLU

RAMAZAN KAYACAN”

Kodlama : SadeMedia Interactive