1954 'ten bugüne BURDUR'DA    e-posta : yenigungazete@ttmail.com

2 km’lik parkuru ‘Cumhuriyet için’ koştular

28 Ekim 2015, Çarşamba, 7:28 | Manşet, Spor, Sürmanşet | 828 kere okundu | Bu haberi Facebook'ta Paylaş

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından, Burdur’da ‘29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ nedeniyle 28 Ekim 2015 Çarşamba günü geleneksel Cumhuriyet Maratonu Koşusu düzenlendi.

Yarışmada yıldız kızlar ve erkekler kategorilerinde yine Şeker İlköğretim Okulu bütün madalyaları topladı. Maratonun, yıldızlar kategorisinde ipi göğüsleyen atletizm sporcuları yine Şeker İlköğretim Okulu’ndan çıktı. Ayrıca, ortaokul ve liseler arası koşu yarışmasında birincilikleri iki Somalili erkek kardeş kazandı.

Şeker Ortaokulu damgası

Cumhuriyet Bayramı kutlama programı kapsamında, Çatalpınar mevkii’nden, Cumhuriyet Meydanı’na kadar düzenlenen, 2 km’lik Cumhuriyet Maratonu’nda, geçtiğimiz yıl okullararası Yıldızlar Türkiye Atletizm Şampiyonası’nda, ilimize erkeklerde ikincilik kazandıran Şeker İlköğretim Okulu öğrencileri oldu. Maraton koşusunda yıldız kızlar ve yıldız erkekler kategorilerinde, tüm dereceleri Şeker Ortaokulu öğrencileri kazandı. Öğrencilerin tamamı, gazetemize yaptıkları açıklamada, ‘Beden Eğitimi öğretmenlerinin kendilerini yarışmaya çok iyi hazırladıklarını ve atletizm yapmaya devam edeceklerini’ belirttiler.

Yıldız erkeklerde birinciliği kazanan, Somalili Şeker Ortaokulu öğrencisi Abdurrahman Hüseyin Amer oldu. 1 yıldır atletizm yaptığını söyleyen Amer, atletizme devam edeceğini söyledi.

İkinci olan Anıl Çapar ise, “ben de sürekli atletizm yapıyorum. Hocalarımız bizi teşvik ediyor. Atletizme devam etmeyi düşünüyorum. Galatasaray altyapısına girmek istiyorum” dedi.

Şefikcan Özkan ise, 2,5-3 yıldır atletizm yaptığını, hedefinin Antrenör olmak olduğunu söyledi.

BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLERİ İŞİ SIKI TUTTU

Yıldız kızlarda ilk üçe giren sporcular yine Şeker Ortaokulu öğrencileri oldu. Yıldız kızlar birincisi Meryem Gürol, 5 yıldır atletizm yaptığını ve atletizme devam etmek istediğini dile getirirken, Derya Akar; “Atletizm hocalarımız bizi sıkı tutuyor. Sürekli antrenman yapıyoruz. Ben de bu sporu bırakmayı düşünmüyorum. Beden Eğitim Öğretmeni ya da Antrenörlük hayalim var” diye konuştu.

Mümine Nur ise, hayalinin iyi bir atletizm sporcusu olmak olduğunu vurguladı.

Liseler kategorisinin birincisi yine Somalili bir öğrenci oldu. Kardeşi gibi, yarıştığı kategoride birinciliği kimseye kaptırmayan Ali Amer, “Lise 1’im. Atletizme devam edeceğim. Okulu bitirdikten sonra da bu spora devam etmeyi düşünüyorum” dedi.

Yarışma sonrası Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet Sancar, Uluslararası Atletizm Hakemi Abdullah Korkmaz, Atletizm İl Temsilcisi Ahmet Melek, Spor Şube Müdürü Selçuk Örnek yarışmacılara madalyalarını taktı.

‘ÇOCUKLARIMIZIN İDEALLERİ VAR’

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde görevli, Atletizm İl Temsilcisi Ahmet Melek, madalya töreni sonrası gazetecilere açıklama yaptı. ‘Çocuklarımızın idealleri var.’ diyen Melek, “Öğrencilerimizin atletizmde Türkiye dereceleri var. Üç tane çocuğu spora alıştırsak, kurtarsak bu bizim için kâr. Sporla hayata atılmamız lazım ve üniversiteyi okutmamız lazım.” görüşünü savundu.

GALATASARAY’IN ALTYAPISINA TRANSFER OLACAKLAR

Şeker Ortaokulu’ndan 5 atletizm sporcusunun Galatasaray’ın alt yapısına transfer edileceğini açıklayan Ahmet Melek, Cumhuriyet Maratonu koşusuna, okulların az katılım sağlamasından dolayı üzgün olduğunu belirtti. Öğrencilerin spor yapmaya teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizen Melek; “bu çocuklar atletizmde başarı elde ediyorlar ve başarı kazandıkça büyük kulüplerin dikkatini çekiyorlar. Şu an Şeker Ortaokulu alt yapısında yetişen 5 çocuğumuz, bu sezon 5’i de Galatasaray’ın altyapısına transfer olacaklar. 13-14 yaş grubundalar. Beden Eğitim öğretmenleri çocuklarımızı çok iyi yetiştiriyor. Spor, çocukların derslerini de çok olumlu etkiliyor. Biz bugün buraya daha çok okulun katılım sağlamasını isterdik. Katılım geçen yıla göre daha az” ifadelerini kullandı.

‘BİZ DAVETİMİZİ YAPTIK’

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet Sancar, gazetecilerin yarışmaya katılımın az olmasıyla ilgili sorusunu yanıtladı. Sancar; “Ülkemizin her yerinde atletizm önemli bir spordur. Rağbet gören de bir spor. Biz okullara programın duyurusunu yapıyoruz. Biz organizasyonu yapan kurumuz. Yarışmalara katılımla ilgili biz okullardan gelen talepleri değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Hacer ZEREN

 

YORUM YAZ

  • Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
  • Henüz yorum yapılmamış.