GündemManşet15 TEMMUZ RUHU, Burdur’da da güçlü bir şekilde yaşatılıyor!

7 ay ago

Tüm ülke genelinde olduği gibi Burdur ili de 15 Temmuz ruhuna, güçlü bir şekilde sahip çıktığını, 15 temmuz kanlı, hain darbe, işgal girişiminin ikinci yıl dönümünde ortaya koydu. Burdur halkının coşkusu, anma programlarına olan ilgisi, katılım, demokrasiye, milli iradeye olan bağlılığı tescillerken, vatan uğruna, canlarını kaybeden Şehitlerimizi de minnetle, şükranla andık.

Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde Burdur Valiliği’nce düzenlenen etkinliklerle geçtiğimiz Cuma günü başlayan 15 Temmuz’un ikinci yıl dönümü etkinliklerinin finali Pazar akşamı gerçekleşen yürüyüş ve Meydan’daki anma programı oldu. Köprübaşı’ndan başlayan geniş katılımlı, Burdur’daki dinamiklerin bir araya geldiği ‘Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ yürüyüşü Cumhuriyet Meydanına kadar sürdü.

Vali Hasan Şıldak konuştu

Vali Hasan Şıldak Cumhuriyet Meydanında Burdurlulara seslendiği konuşmasında; “15 Temmuz sadece bir darbe girişimi değildi. Bir ulusu, devletiyle birlikte tarih sahnesinden silme girişimiydi.” değerlendirmesinde bulundu.

Vali Şıldak “FETÖ sadece darbe giriimi yapmakla kalmadı. Bu ülkenin bir neslini, gençliğini yok etti. Sadece baktığımız zaman devletimizde kamu kurum ve kuruluşlarında  çalışan 120 binin üzerinde insanın bu kirli örgütün, kirli emellere sahip örgüte bulaşmak suretiyle kamu görevinden uzaklaştırılmasına sebep oldu. Bu konuda hiç bir mağduriyet yoktur. Mağduriyeti yaratan FETÖ’nün kendisidir” dedi.

Vali Şıldak daha sonra Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in ablası Elif Serin ile Burdurlu Şehit Özel Harekat Polisi Akif Altay’ın eşi Gülsüm Altay ve annesi Fadime Altay’a Türk Bayrağı ve şehitlerin fotoğraflarını hediye etti.

15 Temmuz’un sembol ismi, kahramanı Ömer Halisdemir’in ablası Elif Serin’den duygusal konuşma

Aziziye Köyü’nde yaşayan Havva Koçak’ın şiir okumasının ardından Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in ablası Elif Serin de yaptığı konuşmada; “15 Temmuz benden bir kardeş aldı. Ardından 8 ay sonra bir anne aldı. Şimdi ana-oğul karşılıklı yatıyorlar. Hayır dualarıyla, hiç eksik olmayan ziyaretçi akınlarıyla. Yurt içinden,  yurt dışından gelen insanlar. Böyle bir gurur var mı. Ömer Halisdemir el üstünde hayır dualarıyla uğurlandı. Bu onuru kendi annesi için de yaptı. Böyle hayırlı evlat böyle vatanını seven bir insan. Ben nasıl gurur duymayayım Ömer Halisdemir’in ablası olmaktan.

Doğduğunda bir Ömer Halisdemir’di, şehit olduğunda bin Ömer Halisdemir oldu. Benim vatanıma namahrem eli değdirmeyen yiğidim, ne yaparsam yapayım eksik kalacak bir yanım. Ruhun şad olsun, kabrin nur dolsun, mekanın cennet olsun canım kardeşim. Onur verdin canım kardeşim” diye konuştu.

Burdur’damki programda 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanların isimleri tek tek okundau ve kalabalık hep bir ağızdan ‘burda’ diye bağırdı. Etkinlik şiirler, ilahiler okunması ile gecenin geç saatlerine kadar devam etti.

Kodlama : SadeMedia Interactive